Serwis gwarancyjny Iveco
Ogólne warunki Gwarancji Iveco
Ogólne warunki gwarancji Iveco obowiązują dla pełnej gamy pojazdów dostawczych i ciężarowych marki Iveco, tzn: Iveco Daily, Iveco Eurocargo, Iveco Stralis, Iveco Trakker. W naszych serwisach Iveco, firmy Uni-Truck Sp. z o.o. zapewniamy klientom serwis gwarancyjny na zasadach Gwaranta – Iveco Poland Sp. z o.o.
Szanowni Państwo!
Poniżej zamieszczono omówienie ogólnych warunków gwarancji, jaka jest udzielana na pojazdy użytkowe Iveco sprzedawane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Prosimy o dokładne zapoznanie się z nimi, gdyż ich respektowanie w połączeniu z przestrzeganiem wszystkich wskazówek zawartych w dostarczonej do Waszego pojazdu instrukcji pt. "Użytkowanie i Obsługa" zapewni jego bezawaryjną prace przez długi okres czasu przy zachowaniu kosztów eksploatacji na możliwie najniższym poziomie.
Jedynym dokumentem potwierdzającym gwarancje pojazdu jest karta gwarancyjna, której integralna częścią jest niniejsze omówienie ogólnych warunków gwarancji. Karta gwarancyjna wraz z książką gwarancyjna, służącą do rejestrowania wykonanych napraw gwarancyjnych pojazdu i instrukcja pt. "Użytkowanie i Obsługa" (ewidencja wszystkich obsług planowych pojazdu) winny zawsze towarzyszyć pojazdowi. Należy je starannie przechowywać wraz z innymi dokumentami pojazdu takimi, jak dowód rejestracyjny.
Karta gwarancyjna jest podstawowym dokumentem umożliwiającym identyfikacje pojazdu w okresie gwarancji.
Udzielona gwarancja jest uznawana przez cała światową siec dealerska marki IVECO, ale tylko w odniesieniu do certyfikowanych przez Iveco części zamiennych zainstalowanych w pojeździe na etapie jego produkcji lub zamontowanych w związku z wykonaniem napraw gwarancyjnych.
Przestrzeganie planu obsług technicznych Iveco jest podstawowym wyznacznikiem właściwej eksploatacji pojazdu, w zgodzie z wytycznymi Producenta, a jednocześnie warunkiem korzystania z gwarancji. W przypadku zabudów i wyposażenia dodatkowego instalowanego przez warsztaty zewnętrzne, Iveco nie ponosi odpowiedzialności z tytułu gwarancji, która może być udzielona przez firmę instalującą wyposażenie, która działa samodzielnie lub przez swoja sieć, zależnie od obowiązujących procedur. Dotyczy to zarówno uszkodzeń zainstalowanego wyposażenia, jak i awarii fabrycznie zamontowanych w pojeździe części i podzespołów, jeśli ich uszkodzenie zostało spowodowane przez niewłaściwie wykonany montaż wyposażenia dodatkowego lub jego wadliwe działanie.
W ramach gwarancji Iveco nie ponosi odpowiedzialności finansowej za koszty transportu pojazdu, który uległ awarii ale może się poruszać bez ryzyka wywołania dalszych uszkodzeń, koszty poniesione przez klienta w związku z wynajęciem pojazdu zastępczego, pobytem kierowcy w trakcie naprawy w hotelu, naliczeniem kar finansowych za niedostarczenie przewożonego ładunku na czas, utrata zysków z powodu okresowego unieruchomienia pojazdu itp.
W przypadkach, kiedy użytkownik ma wątpliwości czy po wystąpieniu usterki pojazdu może kontynuować jazdę celem dotarcia do najbliższego serwisu Producenta, należy bezwzględnie skontaktować się z przedstawicielem sieci dealerskiej Iveco lub zadzwonić pod numer Iveco Assistance Non-Stop.
Iveco może odmówić naprawy w ramach gwarancji, gdy zostanie stwierdzone, że:
- pojazd jest zaniedbany i używany niezgodnie z jego przeznaczeniem oraz posiada niedozwolone modyfikacje;
- przekraczane są dopuszczalne obciążenia pojazdu;
- pojazd nie jest serwisowany zgodnie z zaleceniami producenta podanymi w instrukcji pt. "Użytkowanie i Obsługa" dla danego modelu;
- wystąpiła usterka mająca związek z zamontowaniem w pojeździe jakichkolwiek części nie zaaprobowanych przez Iveco;
- zastosowano w pojeździe paliwa zanieczyszczonego lub nie spełniającego normy jakościowej PN-EN 590 lub w pojeździe z układem dozowania AdBlue użyto cieczy nie spełniającej normy jakościowej DIN V 70070;
- pojazd jest eksploatowany w ekstremalnie trudnych warunkach (np. gwałtowne przyspieszanie przy zimnym silniku, natychmiastowe gaszenie silnika po długiej jeździe, zwłaszcza z duża prędkością obrotową silnika itp.), na drogach terenowych lub drogach utwardzonych o nawierzchni w złym stanie technicznym (z wyłączeniem pojazdów specjalnych, przystosowanych do jazdy po drogach terenowych);
- pojazd jest eksploatowany w zakresie maksymalnych prędkości obrotowych silnika, zwykle oznaczonych czerwonym polem na obrotomierzu (szczegółowe dane dla każdego typu pojazdu podane są w instrukcjach pt. "Użytkowanie i Obsługa”).
Jeżeli Użytkownik nie zgadza się z decyzja o niezakwalifikowaniu naprawy jako gwarancyjnej, ma prawo do powołania na swój koszt niezależnego rzeczoznawcy.
Pierwszy rok eksploatacji.
Iveco gwarantuje, że w okresie 12 miesięcy od dnia odebrania pojazdu, co odpowiada dacie rozpoczęcia gwarancji, każde uszkodzenie podzespołów i części pojazdu spowodowane wadami materiału lub błędami montażu, zostanie usunięte w drodze naprawy lub, jeśli jest to niemożliwe lub nieuzasadnione, w drodze wymiany części na nowa bezpłatnie przez każdy Autoryzowany Serwis Iveco bez względu na przebieg pojazdu.
Jedyne odstępstwo od gwarancji dotyczy opon, które objęte są odrębną gwarancja producenta opon oraz zabudów, które również są objęte gwarancją producenta zabudowy.
Naturalna rzeczą jest, że obsługa planowa, przeglądy rejestracyjne oraz rutynowa wymiana elementów eksploatacyjnych takich, jak filtry olejowe, filtry paliwowe, filtry osuszacza powietrza, pióra wycieraczek, żarówki, bezpieczniki, paski klinowe i rozrządu, tarcze sprzęgła, klocki i szczeki hamulcowe, elementy zawieszenia pojazdu, łożyska itd., które ulegają normalnemu zużyciu, stanowią cześć kosztów eksploatacji pojazdu i będą zwracane w ramach gwarancji jedynie wówczas, gdy ich niesprawność będzie spowodowana wynikiem wady materiałowej lub wady produktu.
To samo dotyczy operacji takich, jak regulacja hamulców, wyważanie kół, ustawianie świateł, które mogą pojawiać się od czasu do czasu w zależności od warunków eksploatacji pojazdu.
Drugi rok eksploatacji.
W drugim roku eksploatacji:
− Pojazdy gamy Daily (z limitem przebiegu 200 000 km), objęte są pełna gwarancja, taka jak w pierwszym roku z dodatkowym wyłączeniem: akumulatorów, kompletnego sprzęgła, tarcz i klocków hamulcowych, amortyzatorów oraz szyb, lamp i powłoki lakierniczej.
− Pojazdy gamy Eurocargo o DMC od 7,5t do 16t (z limitem przebiegu 200 000 km), Trakker (z limitem przebiegu 200 000 km), a także Eurocargo o DMC 18t (bez limitu przebiegu) oraz Stralis (bez limitu przebiegu), objęte są jedynie gwarancja na główne elementy układu napędowego pojazdu zgodnie z podanym niżej wykazem:
Silnik: koło zamachowe, pompa olejowa, wał korbowy wraz z panewkami, koła rozrządu, wałek rozrządu, popychacze i dźwigienki zaworowe, zawory i gniazda zaworów, tłoki i pierścienie, tuleje cylindrowe, korbowody, turbosprężarka, głowica wraz z uszczelka, blok silnika, zespół pompy wodnej i piasta wentylatora.
Układ zasilania: pompa wysokiego ciśnienia, elektro-wtryskiwacze, pompowtryskiwacze, kaseta sterująca układu EDC. Skrzynia biegów: obudowy główne, wałki i koła zębate, wybieraki i łożyska.
Wał napędowy: wały napędowe, krzyżaki i łożyska podpór wałów.
Osie napędowe: obudowa mechanizmu różnicowego, wałek atakujący i koło talerzowe, mechanizm różnicowy, półosie i łożyska mechanizmu różnicowego, zwolnice piast, skrzynki redukcyjne napędu (rozdzielacze momentu).
Trzeci rok eksploatacji i kolejne lata.
− Pojazdy gamy Stralis MY2013 (tylko ciągniki) objęte są dodatkowa gwarancja na główne elementy układu napędowego zgodnie z wykazem, jak wyżej do końca trzeciego roku eksploatacji (z limitem przebiegu 450 000 km).
− Wszystkie pojazdy gamy Stralis MY2013 i Trakker MY2013 posiadają dodatkowa gwarancje na turbosprężarkę silnika do końca piątego roku eksploatacji (z limitem przebiegu 700 000 km).
W drugim roku gwarancji i kolejnych latach eksploatacji naprawy lub wymiany części są dokonywane bezpłatnie przez Autoryzowane Warsztaty Iveco z uwzględnieniem warunków i wyjątków dotyczących standardowej gwarancji Iveco. Regulacje, usuwanie wycieków (olejów, płynów eksploatacyjnych, powietrza itd.), obsługa planowa, przeglądy rejestracyjne, ustawienie geometrii zawieszenia, napełnienie układu klimatyzacji oraz zużycie eksploatacyjne jest również wyłączone z gwarancji w drugim roku eksploatacji.
Gwarancja udzielona na pojazd pierwszemu właścicielowi może zostać przeniesiona na następnego właściciela przy zachowaniu pierwotnego terminu biegu gwarancji. Podobnie części naprawione lub wymienione na gwarancji, są nadal objęte gwarancja aż do momentu wygaśnięcia terminu pierwotnej gwarancji pojazdu.
W celu umożliwienia Gwarantowi wykonanie poprawnej weryfikacji wszelkich usterek, które mogą wystąpić w pojeździe, klient winien każdorazowo zlecać w serwisie dokonującym naprawy odczytywanie wszystkich danych dotyczących warunków eksploatacji pojazdu zapisanych w pamięci elektronicznych modułów sterujących podzespołów pojazdu.
Sprawdzenia należące do obowiązków użytkownika
Bardzo ważne jest, aby zapoznać się z szeregiem prostych sprawdzeń i czynności weryfikacyjnych. Należy przeprowadzić prewencyjne sprawdzenie wszystkich czynności wymaganych do prawidłowej wymiany opony (umiejscowienie podnośnika, użycie
kluczy, itd.). Nie należy uważać tych działań za czystą rutynę; od nich zależy w dużym stopniu
osiągnięcie doskonałej wydajności pojazdu.
Dobrze przeprowadzona przez użytkownika konserwacja prewencyjna jest bardzo ważna jako uzupełnienie Sieci Serwisowej, co pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć problemów.
Uwaga!
W przypadku pojawienia się nieprawidłowych gazów wydechowych lub nieprawidłowych
dźwięków z silnika, należy udać się do warsztatu serwisowego IVECO.
• Przed każdą podróżą
1. Olej silnikowy.
2. Płyn chłodzący i turbina dwufazowa (silnik F1C).
3. Płyn hamulcowy.
4. Płyn do spryskiwaczy.
• Co tydzień
5. Wspomaganie układu kierowania.
6. Opony.
Przed każdą podróżą
1. Sprawdzić poziom oleju za pomocą bagnetu. Jeżeli to konieczne, uzupełnić poziom.
Poziom oleju musi mieścić się między znacznikami MIN oraz MAX umieszczonymi na bagnecie. Poziom oleju nigdy nie może być wyższy niż znacznik MAX.
Uwagi:
• Przed sprawdzeniem poziomu oleju należy odczekać przynajmniej 15 minut od momentu wyłączenia silnika.
• W przypadku silników wyposażonych w filtr cząstek stałych, olej mogą wymieniać tylko autoryzowane warsztaty.
Poziom oleju należy uzupełniać tylko korzystając z zalecanych przez producenta produktów
2. Sprawdzić poziom płynu chłodzącego silnika.
Poziom musi mieścić się między znacznikami MAX oraz MIN umieszczonymi na zbiorniku.
Poziom nigdy nie powinien być niższy niż poziom oznaczony znacznikiem MIN. Jeżeli to konieczne, uzupełnić poziom płynu.
Poziom płynu należy uzupełniać tylko korzystając z zalecanych przez producenta produktów.
W każdym przypadku należy zapoznać się z tabelami płynów i substancji smarnych w instrukcji obsługi lub u najbliższego autoryzowanego dealera Iveco.
3. Sprawdzić poziom płynu w zbiorniku płynu hamulcowego.
Odkręcić nakrętkę i sprawdzić, czy poziom płynu hamulcowego jest maksymalny. Jeżeli poziom jest niski, należy skontaktować się z Siecią Serwisową.
Poziom płynu należy uzupełniać tylko korzystając z zalecanych przez producenta produktów.
W każdym przypadku należy zapoznać się z tabelami płynów i substancji smarnych w instrukcji obsługi lub u najbliższego autoryzowanego dealera Iveco.
4. Sprawdzić poziom płynu w zbiorniku płynu do spryskiwaczy.
Jeżeli konieczne będzie uzupełnienie poziomu płynu.
W każdym przypadku należy zapoznać się z tabelami płynów i substancji smarnych w instrukcji obsługi lub u najbliższego autoryzowanego dealera Iveco.
Należy również sprawdzić, czy przewody nie są zatkane; jeżeli to konieczne, należy wyczyścić dysze spryskiwaczy szpilką.
Następnie, należy sprawdzić:
• Stan przewodów łączących klemy akumulatora.
• Działanie hamulca roboczego i parkingowego.
• Działanie świateł, świateł awaryjnych, klaksonu i wycieraczek.
Co tydzień
5. Należy zdjąć pokrywę zbiornika płynu do układu wspomagania kierownicy i sprawdzić poziom płynu.
Jeżeli to konieczne, należy zdjąć pokrywę i uzupełnić poziom płynu.
Poziom płynu należy uzupełniać tylko korzystając z zalecanych przez producenta produktów.
6. Sprawdzić zużycie opon i ciśnienie ogumienia (łącznie z oponą zapasową).
Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie, podczas jazdy opony zużywają się mocniej po zewnętrznej stronie bieżnika. Jeżeli ciśnienie jest zbyt wysokie, podczas jazdy opony zużywają się mocniej w środkowej części bieżnika. W przypadku stwierdzenia nadmiernego zużycia opon w przedniej części (po wewnętrznej i zewnętrznej stronie bieżnika), należy zlecić sprawdzenie zbieżności przednich kół. Nigdy nie należy przekraczać maksymalnego obciążenia osi (przy pojeździe w pełni obciążonym). W przypadku odsłonięcia na skutek zużycia bieżnika ciągłych pasów ciągnących się przez całą szerokość opony, parę opon na danej osi należy wymienić. Opony są wyposażone we wskaźnik zużycia bieżnika: wymiana opon jest obowiązkowa
w momencie osiągnięcia zaznaczonego poziomu.
Troska o pojazd
Konserwacja nadwozia
Pojazd należy od czasu do czasu umyć wodą i neutralnym detergentem.
Częstotliwość mycia zależy od następujących czynników:
• Obszary o wysokim zanieczyszczeniu powietrza.
• Jazda po drogach posypywanych solą drogową.
• Parkowanie pod drzewami wydzielającymi substancje żywiczne.
• Aby zapobiec powstawaniu głębokich rys i matowienia lakieru, nie należy stosować szczotek o twardym włosiu lub brudnych szmat.
• Pojazd należy dokładnie wysuszyć, aby usunąć wszystkie kieszenie wodne.
• Nie należy myć pojazdu po długotrwałym wystawieniu na działanie słońca, grozi to zmatowieniem lakieru.
• Nie należy umieszczać pojazdu od razu w zamkniętym pomieszczeniu, natomiast pozostawić go na wolnym powietrzu, by umożliwić odparowanie wody.
Czyszczenie elementów plastikowych
Zewnętrzne elementy plastikowe należy czyścić w ten sam sposób, co sam pojazd. Jeżeli nadal pozostaną ślady zabrudzeń, należy użyć dedykowanych produktów, ściśle przestrzegając instrukcji producenta. Wykorzystanie tego rodzaju produktów jest zalecana
do czyszczenia plastikowych elementów wewnątrz pojazdu (tablica rozdzielcza, drzwi, itd.).
Do czyszczenia nie należy używać farb lub produktów zawierających rozpuszczalniki aromatyczne, metanol lub węglowodory.
Czyszczenie okien
Należy stosować dedykowane produkty czyszczące; należy stosować czyste szmatki, aby nie zadrapać okien i nie zmieniać ich przezierności.
Czyszczenie wnętrza i elementów z tworzywa
Pył z siedzeń i elementów z tworzywa można usunąć za pomocą miękkiego pędzelka. Intensywniejsze czyszczenie można przeprowadzić co do zasady tylko wykorzystując suche pianki i rozpuszczalniki. Substancji tych należy używać wyjątkowo ostrożnie, ponieważ są łatwopalne i wydzielają opary. Dlatego też należy zapewnić odpowiednią wentylację kabiny do czasu wyschnięcia czyszczonych elementów. Nie należy stosować rozpuszczalników opartych na chlorze (trichloroetylen, roztwory nadchloranów itd.). Do czyszczenia wnętrza nie należy stosować strumienia wody, ponieważ może on uszkodzić elementy elektryczne zamontowane na tablicy rozdzielczej oraz/lub schowki pod siedzeniami; należy podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby zapewnić ich prawidłowe działanie.
Wycieraczki szyby przedniej, spryskiwacze szyby przedniej i wycieraczki reflektorów
Należy okresowo sprawdzać pióra wycieraczek; jeżeli są zużyte i zabrudzone, może to znacznie ograniczać widoczność. Okna należy czyścić regularnie, usuwając tłuszcz i zabrudzenia; pozwoli to znacznie wydłużyć okres eksploatacji piór wycieraczek. Przed uruchomieniem wycieraczek, należy usunąć nagromadzony ewentualnie lód i śnieg: w temperaturach poniżej zera, przed uruchomieniem wycieraczek, należy się upewnić, że na gumowych elementach nie zgromadził się lód: jeżeli to konieczne, należy zastosować odpowiedni produkt do odmrażania. Nie należy korzystać z wycieraczek na suchej szybie; jeżeli części piór wycieraczek są zniekształcone lub zużyte, należy wymienić wycieraczki. Należy się upewnić, że obie dysze spryskiwaczy szyby przedniej oraz dysze spryskiwaczy reflektorów (jeżeli zainstalowano) dostarczają wystarczający strumień płynu i są odpowiednio skierowane. Jeżeli dysze spryskiwaczy nie działają, należy się upewnić, że przewody doprowadzające płyn nie są zatkane; jeżeli to konieczne, wyloty przewodów należy oczyścić szpilką.
Autoryzowane serwisy samochodów ciężarowych i samochodów dostawczych Iveco firmy Uni-Truck Sp. z o.o. zapraszają do swoich oddziałów w Warszawie, Nadarzynie, Zielonej Górze, Zgierzu i Wrocławiu.